Instagram keşfet sayfasına nasıl çıkılır? – 2019 [Güncel]

Instagram keşfet sekmesi nedir ?

Instagram tarafından seçilmiş ve daha önceki etkileşimlerinizi örnek alarak seveceğinize inandığınız kişiselleştirilmiş içeriklerin bulunduğu yer diyebiliriz. Keşfet kısmında sadece fotoğraf ve videoları değil aynı zamanda yakınınızda atılan hikayelere, popüler canlı yayınları da görebiliyorsunuz. Keşfet sekmesi ana sayfa ikonu ile yeni paylaşım ikonu arasında yer alır (soldan 2. büyüteç ikonu)

Kısaca keşfet sekmesinin nasıl bir yer olduğundan bahsettiğimize göre muhtemelen işletmenizin içeriğinin oraya nasıl taşınacağını bilmek istersiniz. Bir sonraki bölüm size bu sürece rehberlik edecek ve size hemen işe koyabileceğiniz bazı uygulanabilir ipuçları verecek.

Keşfet sekmesinde gördüğünüz paylaşımlar nasıl seçiliyor?

Tamamen sizin profilinizdeki veriler kullanılıyor. Yani; takip ettiğiniz kişiler, onların takip ettiği kişiler, takip ettiğiniz kişilerin beğendiği paylaşımlar gibi bir çok veri keşfet sekmesindeki içerikleri oluşturuyor. Fakat yine de nasıl bir hesaplama ve algoritma işliyor tam olarak bilinmese de şunlardan eminiz:

 • Sizin daha önce etkileşimde bulunduğunuz içeriğe benzer gönderiler
 • Yüksek etkileşimi olan gönderiler (beğeniler, yorumlar)
 • Sizin takip ettiğiniz hesaplara benzer hesaplardan paylaşılan gönderiler

Zaman içinde, Instagram her kullanıcının ilgisini çeken kalıpları tanır ve bu öğrenilen verileri temel alan içeriği gösterir. Instagram ayrıca, birbirine benzer hesapların sitede nasıl davrandıklarına da bakar ve buna dayalı varsayımlar yapar.

Keşfet sekmesinde çıkmak için 4 yol

1. Hedef kitlenizi bilin

Örneğin; kadınlar için takılar mı satıyorsunuz? Bu durumda hedef kitleniz moda ile ilgilenen kadınlar değil midir? Ürünleri satmak ve müşterilerle bağlantı kurmak için, kitlenizin kim olduklarını – neye ihtiyaç duyduklarını ve işletmenizin nasıl yardımcı olabileceğini bilmeniz gerekir. Önce aşağıdaki soruları kendinize sorun:

 • Hedef kitleniz kimler ?
 • Onların ilgisini çeken şeyler neler ?
 • Kendi profilleri nasıldır ?
 • Kimleri takip ederler ?

2. İyi bir araştırmacı olun

İyi bir araştırmacı olmanız bir gönderiyi paylaşmak ya da paylaşmamak arasındaki sorunu çözecektir. Kendi içeriğinizi onlara uyarlamak için sizle benzer olan ve ilgi çekici içeriklere dikkat etmeniz gerekir. Sektörünüzle alakalı ve hedef kitleyi hedefleyen hesapları zaten takip ediyorsanız, kendi keşfet sayfanız size neler yapmanız konusunda bilgi verir.

 • Genel olarak keşfet sekmenizi araştırın:
  İnsanlar neleri beğeniyor? Ne tür paylaşımlar yapılıyor? Bunların hepsini aklınızda tutun.
 • Arama özelliğini kullanın:
  Bulunduğunuz bölgedeki popüler içerik türlerini analiz edin.
 • Takip ettiğiniz insanlar neler yapıyor?
  Alt kısımda bulunan kalp ikonunu tıklayın, yukarıdaki sekmeden “takip” kısmına geçin. İnsanlar kimlerle, nasıl etkileşim içindeler? Gerekiyorsa not alın.

3. Etiketler kullanın

Etiketler, gönderilerinizin daha keşfedilebilir olmasını sağlar ve onları kategorize eder. Bazı kullanıcılar etiketlerden nefret ediyor, bazıları her paylaşımında kullanıyor. Fakat etiket kullanmanın da bazı kuralları ve olması gerekenleri var. Şöyle sıralanabilir:

 • Tam olarak içeriği anlatan etiket kullanın.
 • İçerisinde binlerce paylaşım olan etiketler kullanmaktan kaçının.
 • Etiket kullanımını çok uzun veya çok kısa tutmayın.
 • Fotoğraf açıklamasından daha uzun yer kaplayacak kullanımdan kaçının.
 • Her şeyi yazmayın.

Etiket kullanımlarında kesinlikle yukarıdaki kurallara uymaya özen gösterin. Bu kurallar sizin büyümenizi hızlandıracak ve keşfet sekmesine çıkaracak zamanı azaltacaktır.

4. Onları etkileşime geçmeleri için teşvik edin

Paylaşımınız ne kadar çok etkileşim alırsa (yorum, beğeni) o içeriğiniz hedef kitlenizin keşfet sekmesinde o kadar hızlı çıkar. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta etkileşimlerin tamamen gerçek olmaları. Satın alınan beğeniler, yorumlar maalesef işe yaramamakta.

Bir gönderi (fotoğraf, video) paylaşmadan önce sizden daha fazla takipçisi olan hesapların yorum yapmalarını veya beğenmelerini nasıl sağlarsanız bunu düşünün. Onların ilgisini çekecek tarza yönelin.

Örneğin; iç mimarlık ile ilgili Instagram hesabınızda tasarımı size ait olan bir oda fotoğrafı paylaşacaksınız diyelim. Kullandığınız rüm markaları, ürünleri fotoğraf üzerinde etiketleyebilirsiniz. İç mimarlık ile ilgili popüler Instagram hesaplarını da etiketleyebilirsiniz. Ancak aynı etiketlerde olduğu gibi aşırıya kaçmamalısınız. Fotoğraf üzerinde maksimum 6-7 etiketleme yapabilirsiniz.

Eğer markanızın Instagram hesabından hikaye paylaşımı yapıyorsanız yer bildirimi eklemeyi unutmayın. Hikayelerde yer bildirimi yapmak o bölgede atılan hikayelerin arasına katılacağınız anlamına gelir. Bu da yine sizi daha bulunabilir yapar.

Keşfet kısmında çıkabilmek bir çok markanın hayali diyebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz ipuçlarıyla artık onlardan bir adım öndesiniz. Başarılar dileriz.

Instagram hesabınızın etkileşimlerini arttırın.

Bir cevap yazın

KAPAT
× Whatsapp İletişim
×
×

Sepet